Alfa-Arbutyna

Arbutyna jest związkiem chemicznym w postaci beta lub alfa glikozydu hydrochinonu, którego produktem rozkładu jest hydrochinon i stąd nazywana jest naturalnym hydrochinonem. Jest też dla hydrochinonu alternatywą z uwagi na ograniczenia wprowadzone w jego stosowaniu w krajach Unii Europejskiej z powodu jego toksycznego działania.

Arbutyna występuje w postaci naturalnej w liściach bergenii Bergenia crassifolia i B. cordifolia, w liściach gruszy pospolitej Pirus communis (zawierają 2-20% arbutyny), w liściach mącznicy lekarskiej Arctostaphylos uva-ursi (4,5-12% arbutyny), w liściach borówki brusznicy Vaccinium vitis idaea, w rodzinie wrzosowatych Ericaceae.
W preparatach kosmetycznych używa się bądź czystej arbutyny bądź wyciągów z roślin ją zawierających, szczególnie chętnie z wymienionej wcześniej mącznicy lekarskiej, przy czym działanie wybielające czystego związku jest skuteczniejsze niż ekstraktów.


Arbutyna w postaci alfa-glukozydu (INCI: Alpha-Arbutin) wykazuje znacznie większą stabilność w zakresie kwaśnego pH i hydrolizy oraz 10-krotnie większą skuteczność działania , niż jej beta-glukozyd (INCI: Arbutin) stosowany dotychczas powszechnie w kosmetykach rozjaśniających skórę.


Alfa -arbutyna oferowana przez nasz sklep jest czystym związkiem uzyskanym metodami biotechnologicznymi i skutecznym składnikiem o udowodnionym działaniu wybielającym stosowanym w nowoczesnych preparatach kosmetycznych.

Kolor naszej skóry, włosów, tęczówki oka zależy od ilości melaniny – naturalnego pigmentu, który powstaje w skórze w specjalnych komórkach rozmieszczonych w warstwie podstawnej naskórka w procesie zwanym melanogenezą.

Melanina absorbuje i rozprasza promieniowanie słoneczne, a więc chroni w pewnym stopniu skórę przed jego działaniem. Na skutek zakłócenia mechanizmu wytwarzania i rozmieszczenia melaniny powstają plamy pigmentacyjne (przebarwienia).

Czynnikami sprzyjającymi ich powstawaniu są: nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, zakłócenia gospodarki hormonalnej organizmu w okresie ciąży, menopauzy i przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
Prekursorem melaniny, czyli surowcem do jej wytwarzania jest aminokwas tyrozyna przekształcany w procesach oksydacyjnych przez enzym tyrozynazę, współdziałający z koenzymem zawierającym jony miedzi. Substancją pośrednią jest dihydroksyfenyloalanina (DOPA).

Uaktywnienie tyrozynazy zachodzi w wyniku działania promieniowania UV, stanu zapalnego skóry, działania niektórych metali (np. miedzi), działania gruczołów hormonalnych oraz w wyniku niedoboru witamin A, PP, kwasu pantotenowego i foliowego.
Nieaktywna tyrozynaza sprawia, że nie zachodzi biosynteza melanin. Zahamowanie aktywności tego enzymu jest więc znakomitym sposobem ograniczenia produkcji melaniny w skórze.

Alfa-arbutyna działa na zasadzie zahamowania aktywności tyrozynazy i DOPA, dzięki czemu nie zachodzi biosynteza melanin.
Badania wykazały iż alfa-arbutyna działa synergistycznie z innymi związkami usuwającymi niepożądany barwnik i działającymi na wielu różnych etapach procesu pigmentacji. Takimi składnikami są: dipalmitynian kojowy (hamuje tyrozynazę), aloes (hamuje tyrozynazę), witamina C – kwas L-askorbinowy i witamina C – tetraizoplamitynia askorbylu (wychwytują wolnych rodniki tlenowe i chronia skóre przed działaniem promieniowania słonecznego), niacynamid (hamuje przechodzenie melanosomów z melanocytów do naskórkowych keratynocytów), kwas alfa-liponowy (wychwytuje wolne rodniki tlenowe i chroni skórę przed stresem oksydacyjnym), kwasy hydroksylowe (zmniejszają spójność naskórka i powodują szybsze złuszczenie zabarwionych keratynocytów oraz zwiększają przenikalność innych substancji rozjaśniających skórę). Efektywność powyższych składników znacznie wzrasta gdy zostaną zastosowane w jednej formulacji aplikowanej miejscowo na skórę z przebarwieniami.