Magdalena Matyga - Kruk - kosmetolog - Salon kosmetyczny Magda M Świdnica 58-100
BLOG

POGROMCA ZMARSZCZEK – RETINOL

Retinol jest czystą formą witaminy A, niezwykle ważnej dla organizmu witaminy młodości. Od wielu lat wykorzystywany jest w kosmetyce przeciwzmarszczkowej ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Główną zaletą i działaniem retinolu jest stymulowanie skóry do produkcji nowych komórek. Początkowo działa powierzchownie, zmuszając naskórek do szybszej regeneracji, a po dłuższym stosowaniu lub zabiegach profesjonalnych z użyciem wyższych stężeń stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny – głównych białek budujących skórę, odpowiadających za jej jędrność i sprężystość. Niesie to za sobą zwiększenie spoistości i gęstości skóry, co bezpośrednio wpływa na jej kondycję. Ponadto poprawia koloryt skóry poprzez zmniejszenie rozmiarów melanocytów (komórek barwnikowych) i ilość produkowanej melaniny. Świetnie zatem sprawdza się w walce z przebarwieniami.

Zabiegi z użyciem retinolu dla większości z nas są całkowicie bezpieczne, jest on bardzo dobrze tolerowany przez skórę. Początkowo może powodować podrażnienie, a następnie intensywne złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Zwiększona wrażliwość, zaczerwienienie i złuszczanie może utrzymywać się przez kilka dni. Po tym czasie jest już tylko lepiej, skóra odzyskuje blask, drobne zmarszczki ulegają wypłyceniu. Aby zobaczyć widoczne efekty, jak we wszystkim, w przypadku profesjonalnej pielęgnacji, potrzebna jest jednak seria zabiegów dobrana indywidualnie do potrzeb skóry.

Oczywiście istnieją pewne przeciwskazania. Do najważniejszych należy ciąża. Retinol doskonale penetruje do głębokich warstw skóry, aż do naczyń krwionośnych. Czysta postać witaminy A może więc stanowić zagrożenie dla dziecka i spowodować wady płodu. Oczywiście, nie wpadajcie w histerię, jeśli nieświadome stanu błogosławionego skorzystałyście z zabiegu z retinolem. Pojedynczy nie powinien spowodować szkód, niemniej terapię należy przerwać i poinformować o tym swojego lekarza. Pozostałe to laktacja, aktywny trądzik różowaty, opryszczka, skóra uszkodzona.

Bardzo istotna jest pora, w jakiej planujecie zastosować kosmetyki czy zabiegi z retinolem. Ponieważ uwrażliwia on skórę na działanie słońca, okres letni nie będzie najlepszym wyborem. Chyba że całe lato przesiedzicie za biurkiem, a w drodze do i z pracy, posmarujecie twarz kremem z wysokim filtrem 😉 Bezpieczniej jednak jest zastosować kurację retinolem w okresie jesienno-zimowym czy wczesnowiosennym.

Retinol to niezwykle cenny składnik w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Ale ma też inne zalety – poprzez poprawę procesu keratynizacji, redukuje trądzik i jego skutki – zaskórniki, stany zapalne, zmniejsza nadprodukcję sebum przy cerach tłustych i mieszanych, mimo początkowego uczucia przesuszenia, długofalowo poprawia nawilżenie stymulując produkcję kwasu hialuronowego. Należy pamiętać, aby w czasie jego stosowania chronić skórę przed słońcem ?

A wiecie, że w kremie ożywczym Resibo znajdziecie ekstrakt z alg, który działa jak naturalny retinol? I to bez skutków ubocznych – doskonały do stosowania również latem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *